Katowice – serce Śląska

Katowice są najważniejszym miastem Śląska, tutaj najmocniej w regionie tętni życie kulturalne, społeczne i polityczne. Katowice otrzymały prawa miejskie w 1885 roku i już w tym czasie  były miastem przemysłowym. Industrialne ślady można odkryć nawet w centrum miasta, gdzie aż do 2001 funkcjonowała „Kopalnia Katowice”. Po zamknięciu kopalni na jej miejscu powstały „Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia”, „Międzynarodowe Centrum Kongresowe” oraz „Muzeum Śląskie”. Obok charakterystycznych szklanych budynków muzeum stoi wieża szybu „Warszawa II”. ​

Obecnie w okresie od kwietnia do października obiekt pełni funkcję wieży widokowej, z której możecie Państwo podziwiać panoramę miasta i jego liczne nowoczesne budynki. Natomiast, żeby zobaczyć niezwykle ciekawą wystawę dotyczącą historii Górnego Śląska, udamy się w przeciwnym kierunku – pod ziemię. Ekspozycja w muzeum prezentuje skomplikowaną historię Górnego Śląska, bez pomijania spraw drażliwych i bolesnych, takich jak niemieckie dziedzictwo kulturowe i społeczne, dylematy towarzyszące plebiscytowi, przymusowa służba Górnoślązaków w Wehrmachcie i wiele innych.

Po tej „lekturze obowiązkowej” poznamy miasto. Przejdziemy obok wizytówki miasta, czyli obok „Spodka” pod „Pomnik Powstańców Śląskich”. Następnie aleją Wojciecha Korfantego udamy się do ścisłego centrum miasta. Przewodnik zwróci Państwa uwagę na okazałe kamienice z XIX wieku, jedną z nich na pewno będzie mieszcząca się na ulicy 3 Maja „Kamienica pod Butem”. Plac Wolności otaczają między innymi neorenesansowy „Pałac Goldsteinów” i równie zabytkowa „Willa Ogrodowa”. Z budynkiem „Domu Powstańca Śląskiego” wiąże się przede wszystkim historia oporu z września 1939 roku. Spacer zakończymy na ulicy Mariackiej. To idealne miejsce na wypoczynek w licznych restauracjach i kafejkach z widokiem na „Kościół Mariacki”.

 • Czas trwania wycieczki około 4 godziny (zwiedzanie Muzeum Śląskie ok. 2 godz.; zwiedzanie centrum Katowic ok. 2 godz.) 
 • Zwiedzanie muzeum i miasta z przewodnikiem, dostępne języki: polski, angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski 
 • Dystans spaceru po centrum Katowic to ok. 4 km
 • Muzeum Śląskie jest otwarte codziennie oprócz poniedziałków 
 • Wieża widokowa szybu „Warszawa II” jest otwarta codziennie oprócz poniedziałków w okresie kwiecień-październik (możliwe czasowe zamknięcie przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych)
 • Fotografowanie i filmowanie jest dozwolone

Zawarte w cenie:

 • Przewodnik, dostępne języki: polski, angielski, niemiecki, rosyjski; za dopłatą: francuski, hiszpański, włoski
 • Bilet do Muzeum Śląskiego (wystawy stałe: „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” i „Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945” oraz wystawy czasowe)
 • Bilet na wieżę widokową szybu „Warszawa II” 
 • Opłaty lokalne, koszty rezerwacyjne, podatki itd.
Ilość osób na rezerwacji 8 i więcej 7 6 5 4 3 2 1
Cena za osobę (EURO) 33 34 35 37 39 43 49 76
Cena za osobę (PLN) 153 157 162 170 179 199 225 349
Zakończone 0%
1 Strona 1 z 2 2 Strona 2 z 2
Ilość osób *w przypadku większej ilości osób prosimy o kontakt
Termin *w poniedziałki muzeum jest zamknięte; w przypadku chęci rezerwacji na bliższy termin prosimy o kontakt
Język przewodnika w cenie: polski, angielski, niemiecki, rosyjski; za dopłatą 547 pln: francuski, hiszpański, włoski

Dane kontaktowe

+48
Szukaj
  Wstecz Następne
  Zakończone 50%
  1 Strona 1 z 2 2 Strona 2 z 2
  Kalkulacja
  Łącznie
  0.00
  Wstecz Następne