Rodzina, Bóg i praca to aksjologiczna triada wokół której toczy się życie na Śląsku od dziesiątek lat. Poszukiwać tych wartości będziemy w dzielnicy Nikiszowiec.
W latach 1908-1918 powstało tam osiedle robotnicze dla górników „Kopalni Giesche”. Cały kompleks autorstwa Emila i Georga Zillmann zbudowano z czerwonej cegły. Tworzy go dziewięć zwartych kwartałów, w których rozmieszczono 1000 mieszkań. W centralnym punkcie osiedla ulokowano najważniejsze budynki usługowe, sklepy, kościół oraz restaurację. Życie gospodyń domowych ułatwiała pralnia i suszarnia. Dziś w budynku dawnej pralni i magla mieści się „Dział Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic”. W muzeum zobaczycie Państwo ekspozycję, która dzięki meblom, sprzętom, przedmiotom codziennego użytku czy dewocjonaliom w pełni oddaje charakter typowego mieszkania w „familoku” lat trzydziestych–sześćdziesiątych XX wieku na Górnym Śląsku. Podczas spaceru po Nikiszowcu obejrzymy również „Kościół św. Anny”. Proponujemy też czas wolny, żeby na przykład spróbować lokalnych wypieków.
- czas trwania wycieczki około 3 godziny
- zwiedzanie z przewodnikiem, dostępne języki zwiedzania: polski, angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski
- muzeum jest otwarte codziennie oprócz poniedziałków
- w razie potrzeby zapewniamy transport samochodem z hotelu lub centrum miasta
Cena zależy od liczby uczestników, języka wycieczki i szczegółowego planu wycieczki.
Zapisy drogą mailową lub przez telefon!